به عشق فیزیک

از کوارک‌ تا کیهان‌، همراه با مطالب و مقالات جذاب علمی - آموزشی - ترویجی

به عشق فیزیک

از کوارک‌ تا کیهان‌، همراه با مطالب و مقالات جذاب علمی - آموزشی - ترویجی

به عشق فیزیک

در این وبلاگ مطالب، مقالات، فایل‌ها، تصاویر و ویدیوهای علمی - آموزشی - ترویجی مرتبط با دنیای فیزیک، ستاره‌شناسی و ریاضیات ارائه می‌شود.

نویسندگان

۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

  • ۱
  • ۰

آموزش نجوم عمومی


همچنان که پیشتر در کانال تلگرام به عشق فیزیک گفته شد، از این پس به تدریج دوره‌های آموزشی مجازی در برخی حوزه‌ها در کانال و وبلاگ ما ارائه می‌گردد و امیدواریم مورد توجه علاقمندان قرار گیرد. دوره‌ی نجوم عمومی نخستین این آموزش‌ها‌ خواهد بود که برای مخاطب غیر متخصص طراحی شده است. این دوره‌ می‌تواند برای ورود به دنیای زیبا و سحرآسای اخترشناسی مفید باشد. آشنایی با پایه‌های علوم تجربی، فیزیک و ریاضیات دبیرستانی برای درک بهتر مباحث دوره بسیار مفید است. البته تاجای ممکن تلاش بر این است که پایه‌های مورد نیاز به صورت مروری در طول دوره ارائه گردد.


دوره‌ی حاضر می‌تواند به عنوان مقدمه‌ای برای ادامه‌ی آموزش نجوم در سطوح پیشرفته‌تر مورد استفاده قرار گیرد. بخصوص برای دانش‌آموزانی که قصد شرکت در رقابت‌های المپیاد نجوم را دارند، مقدمه‌ی نسبتاً خوبی به شمار می‌رود و با تسلط بر مباحث ارائه شده می‌توان از سد آزمون مرحله‌ی یک المپیاد نجوم گذشت. گرچه تسلط کامل به مباحث المپیاد نجوم نیاز به فراگیری مباحث فنی‌تری دارد، منتها این دوره‌ می‌تواند به عنوان نقطه‌ی شروع مناسبی در نظر گرفته شود.

  • مهدی موسوی
  • ۱
  • ۰

فرمی‌ لب


در شتاب‌گرهای ذرات، به وسیله ی میدان‌های مغناطیسی‌، ذرات باردار مانند پروتون‌‌ها و پادپروتون‌ها را در امتداد تونل‌ بزرگی شتاب می‌دهند تا به سرعت‌های بسیار بالایی، بسیار نزدیک به سرعت نور برسند. در این حال این ذرات انرژی زیادی به دست می‌آورند. سپس پروتون‌ها و پادپروتون‌ها را به صورت شاخ به شاخ به هم می‌کوبند (ویدیوی زیر را ببینید). از انرژی آزاد شده در این برخوردهای شدید، آبشاری از ذرات خلق می‌شود که در میان آن‌ها می‌توان رد پای تشکیل ذرات جدیدی مانند ذره‌ی هیگز را پیدا کرد.


دریافت
عنوان: دنیای ذرات زیر اتمی
حجم: 15.8 مگابایت

  • مهدی موسوی